Rozzářená křehká krása květin

Uvadl vám pugét? Radujte se. Bude z něj lustr. Jasně, z těch vašich kytek asi bohužel ne. Ale designérka Kateřina Haderková vyrábí z odkvetlých květů přenádherná stínidla.

Balakryl RECY VĚCI
Rozzářená křehká krása květin

Kateřina Haderková

absolvovala Ateliér textilní tvorby na pražské UMPRUM. Jejím absolventským dílem se stala originální stínidla vyrobená ze stlačených květin. Druhý život dostaly ale pouze  květiny vypěstované v České republice. „Importované květiny ničí životní prostředí,“ říká designérka, která z odkvetlých květů vytvořila lustry.


KVĚTINY = NEJVĚTŠÍ CESTOVATELKY

Napadlo by Vás, že 97% řezaných květin prodávaných na českém trhu pochází z holandské burzy? Tedy povětšinou z daleké Afriky. Nejen přeprava květin, ale i jejich zavlažování v suchých oblastech a nadměrné hnojení, jsou obrovskou zátěží životního prostředí. Snížit tuto zátěž můžeme všichni velmi snadno, když dáme přednost kráse vypěstované u nás.


Lustry vznikly jako odpověď na zadání od vedoucí ateliéru najít nový materiál. Kateřina se věnuje především materiálům přírodním a v každé své práci řeší trvalou udržitelnost, to samozřejmě zužuje možnost výběru materiálů. I proto vyhrály květiny.

„Pro tvar stínidel jsem se inspirovala v designech Jo Hammerborga a Joe Cesare Colomba ze 60. let,“ dodává. „V tomto období ostatně import květin do Evropy z rozvojových zemí začal.“ 

Prací s odkvetlými květinami se jí podařilo vytvořit materiál, který nepotřebuje žádná pojidla, květiny stačilo jen správně stlačit. Materiál ze stlačených rostlin se dá použít i pro jiné účely.„Různé květiny rostou v různých ročních obdobích. Na jaře se potěšte narciskami, na podzim chryzantémami a v zimě ozdobte domovy různými věnci,“ doporučuje Kateřina Haderková.

Zobrazit web
Vloženo od
Tags: Udržitelný design

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Přihlaste se k odběru newsletteru.
Neunikne vám žádný nový postup, termín, ani zpráva.