Studio Paletky

Chtěli vlastní postel, dnes vyrábí kvalitní nábytek na míru pro jednotlivce, ale i restaurace nebo kanceláře. To vše z jednocestných palet, které by jinak skončily ve spalovně.

Balakryl RECY VĚCI
Studio Paletky

Hanka a Lubomír ze studia Paletky věří v záchranu dřeva z palet, kterým vdechují nový život.

Na začátku jejich cesty k profesionální tvorbě byl sen o vlastní posteli ze zdravého dřeva. Napadla je postel z palet. Nejprve však začali pátrat, jestli jsou palety opravdu vhodným materiálem. Nastudovali, na co si dát při jejich výběru pozor.

 

"Velmi důležité je sledovat značky na paletách, označení země původu najdete v horním řádku, ve spodním je značení HT, tedy tepelné ošetření, nebo MB metylbromid. MB rozhodně není vhodné pro výrobu nábytku ani do kamen, je nejenom jedovatý, ale také prudce hořlavý. U palet ze supermarketu na vás může číhat ochranka, ale také salmonela, listerióza nebo nějaká e. Coli."

 


Nakonec našli důvěryhodnou firmu, která používá jednosměrné palety z japonského cedru, ale i dalších exotických dřevin. Byla to láska na první pohled. A protože si tak krásné palety nechtěli nechat jen pro sebe, sehnali ještě dílnu, kde začali pořádat DIY workshopy

 

"Když jsme uspořádali první workshop na výrobu nábytku z palet v profesionální dílně s truhlářem, učili jsme se spolu s účastníky."

 


A teď pár slov o samotném zpracování palet. 

Studio Paletky používá různé způsoby. Prvotní je surový “raw” styl, ve kterém zachovávávají co nejvíce z původních palet, a palety samotné jsou konstrukčním modulem. 

Stolek ze 2 palet. Horní deska vyplněná krásou japonského cedru. To celé na průmyslových kolečkách.

Sui, elegantní, japonskem inspirovaná postel na nožičkách, která může dýchat.


Dalším stupněm je rozebrání palet a zpracování tohoto materiálu stejně, jako jiného dřeva, tak, aby vznikl hodnotný nábytek.

Konferenční stolek KoHi, je tak trochu retro a tak trochu cool. Retro vizáží a cool díky laserem vypálenému claimu.

Kuchyně, stvořená pro milovníka Japonska a především koček. Jednoduchost, čistota. Nerez a hladké dřevo. 


Všechny uvedené způsoby zpracování mají jedno společné. 

Palety jsou na závěr ošetřeny olejem bez rozpouštědel, který dřevo vyživuje, zvyšuje jeho odolnost, dovolí mu být přirozeně elastickým a pomáhá udržovat zdravé klima v místnosti. Ekologie je pro Studio Paletky na prvním místě.

Ošetření olejen bez rozpouštědel


"Průmyslové výrobky ze dřeva mi už dnes připomínají plasty. Doma máme jenom postel, psací stůl, kredenc a parkety v koupelně. Vše z palet japonského cedru. To dřevo miluji. Není lakováno, jenom ošetřeno olejem, a proto tak hebké na dotek."


Celý příběh, filosofii i nabídku produktů a služeb Studia Paletky najdete na jejich stránkách. Líbí se vám? Sledujte je na facebooku.

 

Děkujeme Hance Krupové, kterou v článku citujeme.

 

Zobrazit web
Vloženo od
Tags: Udržitelný design

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Přihlaste se k odběru newsletteru.
Neunikne vám žádný nový postup, termín, ani zpráva.