Veřejné dílny

Veřejné, svépomocné nebo DIY dílny. Tak se dnes označují místa, kam může přijít každý, kdo si chce něco vyrobit, opravit, případně se naučit nové dovednosti, třeba se dřevem.

Balakryl RECY VĚCI
Veřejné dílny

Před pár lety se u nás zabydlel nový fenomén - DIY neboli svépomocné dílny. Tyto dílny jsou stále vyhledávanějším místem především pro městské kutily, kteří si komfort vlastního zázemí a nářadí nemůžou dovolit. Můžete se stát jejich stálým členem nebo se občas zúčastnit nabízených workshopů a seminářů, na své si přijde každý. Kromě praktických výhod přináší tato místa i příležitosti pro setkávání podobně smýšlejících lidí, což je v dnešním anonymním světě nejvíc! Proto si přejeme, aby veřejných dílen přibývalo. 


V rámci projektu Balakryl RECY věci jsme na vlastní kůži otestovali dvě dílny, v kterých proběhly workshopy. DIY Praha i brněnský Hobbylab obstály na jedničku. Podívejte se na krátké video z akce.


POZOR! My vám ale přinášíme přehled vašech dílen, které jsme objevili.

Možná znáte další. Napiště nám, rádi je v tomto článku zveřejníme.


HOBBYLAB v Brně

Veřejná řemeslná dílna sídlí v prvorepublikové vile s krásnou zahradou a už samotný prostor vybízí ke stržení do víru kreativity a vášně pro dřevo a kov. Do dílny může přijít každý, kdo touží vlastníma rukama vytvořit svůj originál. Dílnu založil dlouholetý kutil Jozef Sedláček, který nikdy neměl prostor ani dobré stroje pro svůj koníček a tak ho napadlo, aniž by cokoli o sdílených dílnách věděl, vybudovat dílnu veřejnou, kde by byly profesionální stroje pro práci se dřevem a kovem.

Dílna funguje tak, že kdo má svůj kutilský projekt, nakoupí si materiál a ve vybavené dílně tvoří. „Mnoho lidí ale nápady a zkušenosti nemá, tak se přihlásí na jeden z našich kurzů. Organizujeme kurzy základy práce se dřevem, truhlářství, řezbářství, renovace nábytku, výrobu z palet nebo kování vlastního nože“. “ Říká Veronika Hradová – lektorka dílny.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku

Foto: Green Cat


MAKERSPACE v Plzni

Otevřená dílna Makerspace sídlí v areálu DEPO2015, na brownfieldu v širším centru města Plzně v areálu bývalého depa dopravních podniků. Nápad se zrodil v hlavě Honzy Honomichla, uměleckého kováře a hlavního mistra Makerspace již v roce 2014. Dílna vznikla v roce 2015 jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Makerspace je vybaven kovo a dřevodílnou, šicí dílnou, ale také sítotiskovou dílnou, grafickou dílnou, dílnou nových technologií FabLabem a modelářskou dílnou. Kromě kurzů nabízí členství, které dovoluje hobby kutilům i profesionálním řemeslníkům nebo designérům sdíleně a tím pádem také levněji využívat širokou paletu profesionálních strojů, kterými jsou naše dílny vybaveny.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Makerspace


V HOBBYLABu v Brně a MAKERSPACE v Plzni proběhnou letošní workshopy RECY věci.
Příležitost k nominaci máte do 22. dubna!
Neváhejte tedy a přihlaste se ZDE.


 

DÍLNA MĚSKA

Veřejná dílna na Buďánkách.
V rozpadlé dělnické osadě na Smíchově stojí garáž. V té garáži je dílna. Veřejná dílna.

Více informací najdete na Facebooku

Foto: Dílna Měska


OLOMOUCKÁ DÍLNA

Od začátku roku 2017 funguje tato veřejná dílna v Olomouci. Na začátku roku se přestěhovala do areálu Střední školy polytechnické, se kterou se podařilo navázat spolupráci. Dílna je vybavená nářadím a nástroji na práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Jsou zde dvě oddělené části: čistá a špinavá dílna, lze tak bez problémů pracovat na více různých projektech zároveň. Kromě klasického provozu zde také pořádají workshopy a to jak pro rodiče s dětmi (krmítka, ptačí budky, hračky pro psy) tak odborné (základy sedlářství, řezbářství) nebo tematické (dlabání dýní, pletení pomlázek, výroba vánočních ozdob). Plány jsou velké, v létě by se měla dílna rozšířit o další místnost.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Olomoucká dílna


FAJNA DÍLNA v Ostravě

První otevřená dílna pro veřejnost v Ostravě nabízející svým členům prostor a technické zázemí k realizaci řemeslných nápadů a větších projektů. Pokud si někdo bude chtít nějakou dílnu nezávazně vyzkoušet, má možnost se přijít podívat vždy ve středu. 

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku

Foto: Fajna Dílna


Z POKOJE DO POKOJE v Praze

Z pokoje do pokoje je místo pro všechny milovníky starého nábytku, kteří raději věci opravují nežli vyhazují. Pokoje jsou otevřené na pražském Florenci, kde je k mání sdílená nábytková dílna společně s prodejnou nábytku z druhé ruky. V dílně je k dispozici vše potřebné pro kutily, kteří nemají svůj prostor ani nářadí. O víkendech tady pak probíhají specializované workshopy, kde se s profesionálem může každý naučit renovovat či čalounit.

Přínosná je i možnost nakoupit přímo na místě nebo v e-shopu zrenovovaný nábytek, který dostal druhý život přímo zde v dílně.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Z pokoje do pokoje


DIY PRAHA

DIY Praha byla dílna vybavená pestrou škálou nářadí a zařízení pro profesionální i hobby využití. Její vybavení bylo snad nejvíc profi.

Bohužel nyní je dílna DIY Praha zavřená. 

Bývalí členové zakládají novou organizaci: Sdílnu („Sdílená dílna“), která na tu původní naváže. Už se nebude jednat o poskytování služeb klientovi, ale spíše o společně řízený projekt.

Členům Sdílny bude k dispozici velká část nářadí, které bylo v DIY Praha. V plánu je provoz v Pragovce (Kolbenova 34), jen pár set metrů od původního místa.

Sdílna bude mít formu neziskové organizace – spolku. Její chod bude řízen členy, kteří se budou podílet nejen na každodenním chodu, ale i na rozhodování o způsobu provozování a o budoucím směřování Sdílny.

Pokud byste se rádi do nové sdílené dílny zapojili, sledujte aktuální situaci na jejich WEBu.


OTEVŘENÁ DÍLNA NA PLECHÁRNĚ

Komunitní centrum Plechárna na Černém Mostě má zahradu, skatepark i kavárnu, scházel prostor pro tvoření a vyrábění. To se změnilo a otevřela se tu plně vybavená dílna. Zájemcům je k dispozici každou středu od 16 do 20 hodin. Na programu má také jednou do měsíce workshopy zaměřené na specifické řemeslné dovednosti i DIY projekty.

Vstup s možností využití veškerého vybavení je zdarma. Registrace potřeba není, stačí přijít a mít chuť vyrábět a poznávat lidi. Koncept dílny souvisí se snahou Plechárny podpořit komunitní život na Černém Mostě, nicméně v dílně jsou pochopitelně vítáni i přespolní.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Plechárna Černý Most

Vloženo od
Tags: Veřejné dílny

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Kdo už se přihlásil? Jak se mohu zúčastnit workshopu?
Kde RECY věci uvidím? U nás se toho děje spoustu.
Přihlaste se k odběru newsletteru a žádná ze zpráv vám neunikne.