Veřejné dílny

Veřejné, svépomocné nebo DIY dílny. Tak se dnes označují místa, kam může přijít každý, kdo si chce něco vyrobit, opravit, případně se naučit nové dovednosti, třeba se dřevem.

Balakryl RECY VĚCI
Veřejné dílny

Před pár lety se u nás zabydlel nový fenomén - DIY neboli svépomocné dílny - jsou dnes vyhledávaným místem především pro městské kutily, kteří si komfort vlastního zázemí a nářadí nemůžou dovolit. Můžete se stát jejich stálým členem nebo se občas zúčastnit nabízených workshopů a seminářů, na své si přijde každý. Kromě praktických výhod přináší tato místa i příležitosti pro setkávání podobně smýšlejících lidí, což je v dnešním anonymním světě nejvíc! Proto si přejeme, aby veřejných dílen přibývalo. 


V rámci projektu Balakryl RECY věci jsme na vlastní kůži otestovali dvě dílny, v kterých proběhly workshopy. DIY Praha i brněnský Hobbylab obstály na jedničku. Podívejte se na krátké video z akce.


POZOR! My vám ale přinášíme přehled vašech dílen, které jsme objevili.

Možná znáte další. Napiště nám, rádi je v tomto článku zveřejníme.


DIY PRAHA

DIY Praha je dílna vybavená pestrou škálou nářadí a zařízení pro profesionální i hobby využití. Její vybavení považujeme za nejvíc profi.

Svým členům nabízíme nejen vše pro práci se dřevem, s kovy a dalšími materiály, ale i pro povrchové úpravy, práci s textilem (šití, sítotisk) a opravu a renovaci jízdních kol. Nově disponuje CNC a laserovou řezačkou, které dále posouvá možnosti toho, co všechno se dá v dílně vyrobit. Díky členskému systému fungování se daří vytvářet prostředí pro komunitu nadšenců s různými schopnostmi a zájmy, kteří si navzájem rozšiřují obzory a pomáhají si v realizaci svých nápadů. Dílna pořádá spoustu kurzů i pro nečleny. Každý se na nich může něco naučit, vyzkoušet si práci s profi nářadím anebo vyrobit dárek pro své blízké nebo pro sebe.

Praktické je i umístění přímo na metru B.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku

Foto: Greenglasses


HOBBYLAB v Brně

Veřejná řemeslná dílna sídlí v prvorepublikové vile s krásnou zahradou a už samotný prostor vybízí ke stržení do víru kreativity a vášně pro dřevo a kov. Do dílny může přijít každý, kdo touží vlastníma rukama vytvořit svůj originál. Dílnu založil dlouholetý kutil Jozef Sedláček, který nikdy neměl prostor ani dobré stroje pro svůj koníček a tak ho napadlo, aniž by cokoli o sdílených dílnách věděl, vybudovat dílnu veřejnou, kde by byly profesionální stroje pro práci se dřevem a kovem.

Dílna funguje tak, že kdo má svůj kutilský projekt, nakoupí si materiál a ve vybavené dílně tvoří. „Mnoho lidí ale nápady a zkušenosti nemá, tak se přihlásí na jeden z našich kurzů. Organizujeme kurzy základy práce se dřevem, truhlářství, řezbářství, renovace nábytku, výrobu z palet nebo kování vlastního nože“. “ Říká Veronika Hradová – lektorka dílny.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku

Foto: Green Cat


MAKERSPCE v Plzni

Otevřená dílna Makerspace sídlí v areálu DEPO2015, na brownfieldu v širším centru města Plzně v areálu bývalého depa dopravních podniků. Nápad se zrodil v hlavě Honzy Honomichla, uměleckého kováře a hlavního mistra Makerspace již v roce 2014. Dílna vznikla v roce 2015 jako součást projektu Evropské hlavní město kultury.

Makerspace je vybaven kovo a dřevodílnou, šicí dílnou ale také sítotiskovou dílnou, grafickou dílnou, dílnou nových technologií FabLabem a modelářskou dílnou. Kromě kurzů nabízí členství, které dovoluje hobby kutilům ale i profesionálním řemeslníkům nebo designérům sdíleně a tím pádem také levněji využívat širokou paletu profesionálních strojů, kterými jsou naše dílny vybaveny.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Makerspace


DÍLNA MĚSKA

Veřejná dílna na Buďánkách.
V rozpadlé dělnické osadě na Smíchově stojí garáž. V té garáži je dílna. Veřejná dílna.

Více informací najdete na Facebooku

Foto: Dílna Měska


OLOMOUCKÁ DÍLNA

Od začátku roku 2017 funguje v Olomouci veřejná dílna, která nabízí profesionální vybavení pro práci se dřevem, kovem, kůží i textilem. Za necelý rok fungování vznikly na dílně desítky projektů a proběhlo několik workshopů. Ukázalo se, že o dílnu je velký zájem a proto parta kamarádů, kteří dílnu provozují jako koníčka, nyní hledá nové prostory a možnosti jak dílnu rozšiřovat. Určitě se ještě bude na co těšit!

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Olomoucká dílna


FAJNA DÍLNA v Ostravě

První otevřená dílna pro veřejnost v Ostravě nabízející svým členům prostor a technické zázemí k realizaci řemeslných nápadů a větších projektů. Pokud si někdo bude chtít nějakou dílnu nezávazně vyzkoušet, má možnost se přijít podívat vždy ve středu. 

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku

Foto: Fajna Dílna


Z POKOJE DO POKOJE v Praze

Z pokoje do pokoje je místo pro všechny milovníky starého nábytku, kteří raději věci opravují než-li vyhazují. Pokoje jsou otevřené na pražském Florenci, kde je k mání sdílená nábytková dílna, společně s prodejnou nábytku z druhé ruky. V dílně je k dispozici vše potřebné pro kutily, kteří nemají svůj prostor ani nářadí. O víkendech tady pak probíhají specializované workshopy, kde se s profesionálem může každý naučit renovovat či čalounit.

Přínosná je i možnost nakoupit přímo na místě nebo v e-shopu zrenovovaný nábytek, který dostal druhý život přímo zde v dílně.

Více informací najdete na WEBu nebo Facebooku.

Foto: Z pokoje do pokoje


 

Vloženo od

SLEDUJTE NOVINKY
A ODEBÍREJTE NEWSLETTER!

Kdo už se přihlásil? Jak se mohu zúčastnit workshopu?
Kde RECY věci uvidím? U nás se toho děje spoustu.
Přihlaste se k odběru newsletteru a žádná ze zpráv vám neunikne.